Zmiana wielkości liter i usuwanie nadmiarowych spacji

Załóżmy, że na importujemy jakieś dane, które są nieuporządkowane. Np. użytkownicy wpisywali swoje dane osobowe składając zamówienie w sklepie internetowym. Dane zapisały się w bazie danych. Niestety, ale niektórzy użytkownicy wpisywali dane małymi literami, a inni WIELKIMI LITERAMI a jeszcze inni FaLą. Uporządkujmy dane. W tym celu najpierw zaimportuj plik o nazwie Zmień wielkość liter.csv do Edytora Power Query.

Następnie zaznacz kolumnę Imię (kliknij w nagłówek kolumny Imię) następnie trzymając wciśnięty klawisz CTRL zaznacz kolumny Nazwisko oraz Miasto.

W kolejnym kroku na karcie Przekształć wybierz polecenie Format -> Zamień pierwszą literę każdego wyrazu na wielką.

To nie koniec naszych problemów. Zauważ, że niektóre osoby powstawiały nadmiarowe spacje np. przed imieniem lub po imieniu (a także w kolumnach Nazwisko i Miasto). Aby usunąć zbędne spacje należy na karcie Przekształć wybrać polecenie Format -> Przycięcie. Warto jest wykonać tę operację nawet jeśli nie widać nadmiarowych spacji – z doświadczenia powiem, że często osoby odruchowo w polu imię po imieniu naciskają spację jakby chciały dopisać nazwisko a potem klikają w pole nazwisko zostawiając zbędą spację na końcu imienia (i wtedy np. nie zadziałałyby formuły które określają płeć na podstawie ostatniej litery imienia).

Tak uporządkowane dane można zaimportować do Excela.

Strona główna