Instalacja dodatku Power Query

Jeśli posiadasz Excela w wersji 2016 lub nowszej, to dodatek PowerQuery jest zainstalowany automatycznie. Wtedy na karcie Dane i zaraz na początku z lewej strony ekranu w grupie poleceń Pobieranie i przekształcanie danych masz następujące polecenia:

Jeśli natomiast na karcie Dane masz grupę poleceń Pobieranie danych zewnętrznych (jak na rysunku poniżej) to znaczy, że masz starszą wersję Excela i musisz zainstalować dodatek ręcznie.

Osoby mające Excela 2007 lub starszego niestety, ale muszą się obejść smakiem.

Osoby posiadające system MacOs również muszą się obejść smakiem (Power Query jest tylko dla systemu MS Windows). Ewentualnie możesz zainstalować na Mac OS maszynę wirtualną np. Parallel Desktop lub VirtualBox i na niej postawić system Windows 10 i pakiet MS Office.

Jeśli nie jesteś pewien, jaką wersję Excela posiadasz to możesz w dowolnej komórce wpisać formułę: =INFO(„WERSJA”). Funkcja INFO z parametrem WERSJA zwróci nam jakiś wynik:

  • <12.0 – masz jakąś archaiczną wersję sprzed 20 lat 😉
  • 12.0 – masz wersję 2007, PQ nie zainstalujesz
  • 14.0 – wersja 2010 – musisz zainstalować PQ
  • 15.0 – wersja 2013 – musisz zainstalować PQ
  • 16.0 – wersja 2016 lub 2019 lub 365 – nic nie musisz instalować, możesz skończyć czytać ten artykuł 😉

Jeśli będziesz instalował PowerQuery to dodatkowo musisz wiedzieć czy Twój Excel jest 32-bitowy czy 64-bitowy. Jak to sprawdzić opisałem w notce Jak sprawdzić czy mój MS Office jest 32 czy 64 bitowy?

Do dzieła

Skoro posiadasz Excela w wersji 2010 lub 2013 i jesteś użytkownikiem Windowsa to musisz przejść na stronę Microsoftu (jeśli ten link w przyszłości przestanie działać, to spróbuj wpisać w wyszukiwarce Power Query download) W pierwszym kroku wybierasz wersję językową

W następnym kroku należy wskazać odpowiednią wersję (32 lub 64 bitową).

Zanim uruchomisz instalator zamknij wszystkie uruchomione okna programu MS Excel a następnie uruchom pobrany z Internetu instalator programu Power Query.

Po zainstalowaniu Power Query na karcie Dane dalej będziesz mieć polecenia do starych kreatorów importu danych, ale za to pojawi się na wstążce nowa karta Power Query na której są te same polecenia co w nowszych wersjach są upchane na karcie Dane

Excel 2013 – na wstążce pojawiła się nowa karta POWER QUERY.

Excel 2016, 2019, 365 – tutaj narzędzie Power Query znajdują się bezpośrednio na karcie Dane.

Strona główna